✅هفتمی بسکتبال ایران در نوجوانان آسیا و اقیانوسیه شکست یا امید به آینده؟ Ai…

نوشته شده در

✅هفتمی بسکتبال ایران در نوجوانان آسیا و اقیانوسیه – شکست یا امید به آینده؟

@AiMoBasket ??

✍ آیدین مقیمی

✅تیم ملی بسکتبال نوجوانان ایران با مقام هفتم مسابقات قهرمانی آسیا را به پایان برد. چند تیتر و کلیدواژه در خصوص این مسابقات از جانب کارشناسان و صاحب نظران بسکتبال مطرح است که به آن اشاره میکنیم.

1⃣نتیجه اولویت هیچ تیم جوان و نوجوانی در دنیا نیست…… از این تیم پدیده ای بزرگی خواهید دید

?از آخرین قهرمانی صربستان در مسابقات زیر 16 سال قهرمانی اروپا بیش از 10 سال میگذرد اما تیم بزرگسالان آنها در آخرین المپیک فینالیست بوده. هر ساله بیشترین ستاره جوان را صرب ها به بسکتبال دنیا می دهند. مسابقات قهرمانی اروپا در 6 دوره گدشته 5 قهرمان مختلف به خود دیده است. از تیم نوجوانان ایران در آینده حداقل 4 ستاره بزرگ خواهید دید اگر مسیرشان را درست بروند.

2⃣استرالیا و نیوزلند هستند…لطفا فرض کنید قاره اقیانوسیه نداریم

?از این جمله که ما به حریف آسیایی نباختیم کلافه میشوم. لطفا فرض کنید استرالیا و نیوزلند از اول در آسیا بوده اند. از بودنشان برای رسیدن به دروازه های جهانی استفاده کنیم. امروز چینی ها در فینال به استرالیا باختند. اما قطعا خودشان را روز به روز به آنها نزدیک تر می کنند. استرالیا را فرصت بدانیم نه تهدید.

3⃣صغر سنی در هر حالتی فاجعه است… در شهرستان و استان و باشگاه ها حذفش کنید

?میگویند این تیم بازیکن صغر سنی دارد. اگر دارد حذفش را از خودمان شروع کنیم. در شهرستان ها و باشگاه های کوچک و بزرگ برای اضافه کردن یک تابلوی قهرمانی بیشتر بازیکن صغر سن را بازی ندهیم. استفاده از بازیکن غیر قانونی ما را تبدیل به قهرمانان داخلی و ناکامان خارجی می کند.

4⃣سفر رییس و دبیر فدراسیون…قرارداد با پیک یا حمایت از تیم ملی

?انتقادای در باره سفر رییس و دبیر فدراسیون به چین مطرح است که چرا در حالی که مثلا روانشناس با تیم نرفته بود این دو رفتند.
شنیده ها حاکی از این است که هدف از این سفر مداکرات برای تمدید قرارداد با اسپانسر پیراهن تیم ملی یعنی شرکت “پیک” بوده است. در این مورد به زودی گفتگویی با رییس فدراسیون انجام می دهم.

5⃣پروفسور تدریس کند یا تیم ملی را هدایت کند؟ یک بند تحمیلی در قرارداد نناد ترونیک

?نناد ترونیک آمده ایران که لیگ نوجوانان و جوانان را راه اندازی کند. آموزش دهد. رده پایه را بسازد. مربی بسازد. دوره های آموزشی برگزار کند. اما آیا لزومی دارد حتما سرمربی تیم ملی هم باشد؟ یا بهتر بگوییم صلاحیتش را دارد؟ گفته می شود بندی در قرارداد او هست که حداقل در یکی از تیم های پایه باید سرمربی ملی باشد. اکر این بند درست باشد امیدواریم در تمدیدش برداشته شود. اردیبهشت قرارداد ترونیک تمام است.

6⃣وزن نیمکت تیم ملی پایین است…. رزومه دستیاران تیم های ملی پایه بسکتبال چیست؟

?دو دستیار کنار ترونیک در تیم نوجوانان بود. کسی رزومه ای از آنها سراغ دارد؟ با هر کارشناسی حرف زدیم رزومه دوستان را تایید نکرد. این نگرانی در مورد تیم زیر 18 سال هم وجود دارد. وقت تشکیل یک کمیته فی واقعی و اعمال تغییرات الان است.

7⃣بازیکن سفارشی را کلا حذف کنیم….

?اینکه تیم ملی کلا با حدود 8 بازیکن بازی میکرد و 3 الی 4 نفر بیشتر تماشاگر بودند را آمار تایید می کند. اما آیا الزاما آنها بازیکن سفارشی بوده اند؟ امیدواریم دروغ یاشد.

8⃣آینده فدای نتیجه یا برعکس؟ حالتی بینابین هم وجود دارد

?شنیده ایم نناد ترونیک گفته بعضی از نفرات این تیم بهترین های الان نبوده اند ولی بهترین های آینده هستند. یعنی چند شایسته فعلی را خط زده و چند آینده دار را برده. من با کار نناد موافقم ولی شاید میشد این کار بعد از مسابقات قهرمانی آسیا انجام شود. در این مورد هم سعی میکنم مصاحبه هایی را بزودی منتشر کنم.

9⃣آقای مربی بعد از باخت؛ از زمین و زمان انتقاد کرد
از باشگاه‌ها، خانواده بازیکن‌ها و…

?ایشون باید بدونه که همراه بودن با کاری پسیچ تو کافه، ازش مربی خوبی نمی‌سازه
بارها تلاش کرده مربی باشه اما هربار شکست خورده
ضمن اینکه ایشون تا امروز که در زمینه برنامه‌ریزی و ساختارسازی مطلقاً هیچ کاری نکرده.
تو آموزش هم کارهای خیلی کمی انجام داده.
منتظر کارهای بزرگش هستیم.

??حرف آخرم با پسران تیم ملی بسکتبال نوجوانان ایرانه. سرتون رو بالا بگیرید. شک ندارم بسکتبالیست های بزرگی میشید. راه مرد شدنتون از الان شروع شده.

@AiMoBasket ?? berimbaskettelegramchannel